Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 25.11.2012, 21:47
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Mielenkiintoista!


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja khonkonen Näytä viesti
En tunne sitä kaveria. Tunnen sen kaverin joka asensi sen tolpan...
Siis kuvataan automaaattisesti kaikki autoilijat, ilman muuta syytä kun se, että sattuvat ajamaan k.o tiellä? Minun muistaakseni tuo on kiellettyä?
Vai muistanko senkin väärin, että kun kehittelevät tuota keskinopeuteen perustuvaa peltipoliisisysteemiä, niin piti/pitää saada aikaan asetus, vai oliko peräti lainmuutos, että saadaan kuvata/tallentaa tiedot siksi aikaa, että toiselta pöntöltä saadaan loppupään aika, että nähdään oliko k.o asiakas syyllistynyt johonkin?

Ja tuo demohomma meni ns. yleisellä paikalla tapahtuvana kameravalvontana, mutta mitään tietoa asiasta ei saanut saattaa "ulos" lukuunottamatta autoryhmäkohtaisia keskinopeuksia.
-> siis käsittääkseni tuo raja on se, että tarpeeksi pahasta rikoksesta epäiltyä saa hakea sähköisesti, siis esim. rekisterinumeroilla liikennekameroista, mutta tietoa ei saa kerätä nimenomaisesti yhdestä henkilöstä.
Toki asia eri, jos oikeuden lupa tsm esim. puhelinkuunteluun.
(ollaan vapepassa aikanan, vajaa 10v sitten, haettu poliisin käskystä henkilöitä, jotka ovat hukasssa, mutta eivät "oikealla" tavalla, että päivystyksenä olisi saatu puhelinpaikannustiedot, sitä en tiedä, vieläkö tilanne on tämä?)

Ja voihan se olla, että joku on keksinyt käyttää kameraa k.o tavalla, mutta onko se laillista, voi olla eri asia.


Asiasta ei ole varmaa tietoa, korjatkoon kuka tietää


ITSE ITSEÄNI KORJATEN------>

Poliisilaki 872/2011

4 luku

Tekninen valvonta ja tiedonsaantioikeudet

1 §

Tekninen valvonta ja sen edellytykset

Teknisellä valvonnalla tarkoitetaan jatkuvaa tai toistuvaa ajoneuvoihin, ajoneuvojen kuljettajiin, jalankulkijoihin tai yleisöön kohdistuvaa teknisellä laitteella tapahtuvaa katselua tai kuuntelua sekä äänen tai kuvan automaattista tallentamista.

Poliisi saa siitä ennalta ilmoitettuaan suorittaa yleisellä paikalla tai yleisellä tiellä teknistä valvontaa yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitämiseksi, rikosten ennalta estämiseksi, rikoksesta epäillyn tunnistamiseksi sekä erityisten valvontakohteiden vartioimiseksi.

!!!!!!!!!!!!11 §

Voimaantulo

Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2014.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Viimeksi muokannut BJ-40/76 : 25.11.2012 22:34 Perustelu: Siis näin reilun vuoden kuluttua
Vastaa lainaten