Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 18.11.2012, 23:43
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.015
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja uazJanne Näytä viesti
Tarkoitus olisi siis käyttää autopeltien korjauspuhalteluun, ei isompiin rautarakenne entisöinteihin.
Onko tuo ko. pönttö paineistettu vai imevä?
Tuolla linkin kuvassa oli säiliö, johon tuli letkuja. Letkujen päässä näytti olevan halpis säkistä imevää pistoolia muistuttava imuletkulla varustettu laite.

Sellainen säkistä imevä vehje on käyttökelpoinen ulkona jossain noin kämmenen kokoisissa ruostepaikoissa. Parhaimmillaan se on jos karhentaminen riittää eikä tarvi tehokasta irroitustehoa.

Isommissa alueissa kuten vaikkapa jossain pyöränkotelossa ongelmaksi tulee epävarma puhallusmateriaalin syöttö, hitaus ja kun pölyltä on syytä suojautua jos ei halua pilata terveyttään, on tällaiseen pistooliin suhteutettuna suojavarustuksen hinta aika paljon.

Puhalluskypärä tarvitaan sen takia, että näkee samaan aikaan kun terveys ei mene pilalle. Jos yrittää viritellä naamaan jotain käyhänmiehen suodattimia ja suojalaseja, ei meinää hommasta tulla mitään huonon näkyvyyden takia. Kypärä vaatii satoja litroja ilmaa minuutissa ja katkokset ilmasyötössä on turvallisuusriski.

Tuon linkin puhalluslaitteen käyttökelpoisuus kevyessä työskentelyssä paranisi jos sinne laitettaisiin puhalteeksi jotain muuta kuin hiekkaa. Lasikuulat voisi liikkua riittävän kevyesti letkussa. Hiekka ei ole hyvä ollenkaan kierrätettäväksi rakeeksi.
Vastaa lainaten