Lainaus:
quote:
Lainaus:
quote:
mitenkähän kun nyt on ABE kortti ja jos ajais vielä ton kuorma-autokortin, niin sittenhöän se ois ABCE kortti, ei varmaankaa oikeuta ajamaan CE ajoneuvoyhdistelmää, vaikka noi kirjaimet sitten kortista löytyis?.. aattelin vaan
|
Kyllä se on silloin ABEC.
Mutta mitäs mä saan vetää T-kortilla?
|
T-kortti eli traktorikortti. Traktorikortilla saa vetää perävaunullista tarktoria ja se kuinkapaljon niin siihen vaikuttaa traktorin koko.
Ajatellaan, että traktori painaa 2 tonnia. perävaunun maksimimassat:
jarruton 2 kertaa traktorin oma paino eli 4 tonnia
jarullinen 3 kertaa taraktorin oma paino eli 6 tonnia.
Asiaan vaikuttaa myös traktoriin asetetut lisäpainot. Traktoriin saa asettaa lisäpainoja enintään 1/3 traktorin omastapainosta. Eli maksimissaan 2 tonnin traktoriin 666,67 kg lisäpainoja. Eli perävaunut maksimassa lasketaan sitten lisäpainot mukaan lukien eli, jos traktorin massa on 2666,67 Kg niin jarruton 5333,34Kg ja jarullinen 8000,01Kg.
Toivottavasti joku saa selvää.