Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja RIPAX
Täälläkin on monenmoista hyvääkin asiantuntijaa mut noi turpo hommat on ehkä astetta erikoisempi juttu. Niiden tekeminen vaatii kokemuksen lisäksi koulutusta ja ammattitaitoa.
|
Mun mielestä vois porukalla listata asioita ylös mitä pitää tehdä jos haluaa kulkua enempi ja tässä vaikuttanee mikä on tehotavoite ja minkälaisella kierrosalueella.
Omasta mielestä olis kiva jos menopelin kulkuhalut saisi samaan luokkaan täydellä kuormalla ja varusteilla mitä ne oli ilman varusteita ja kuormaa uudella autolla.
Mieleen tulis vaikka mitähän pitäs muuttaa jos haluis tuosta 2lt2 koneesta ongelmitta 140 hevosvoimaa ulos perävaunun vetokäytössä rekkanopeudella nelosvaihteella vakiovälityksillä vetäen?
Veikkaisin, että aika monta muutosta jo tarvii, ei ole luotettavaa käsitystä mille tehoille vakio turbo riittää. Toisaalta voisi arvioida, että HJ61:sen turbo olis tuohon teholuokaan vakiona.
Vakiona tuo 2LT2 on yllättävän hengetön yläkierroksilla. Keskikierroksilla toimii odotetulla tavalla.