Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Bj Andy
Onkohan tuossa saumaa saada vanhat vehkeet johonkin vuosimalliin asti tms. jollakin ilveellä kilpiin ja tiekelpoiseksi ??
Mutta tuo tilasto noista vahingoista. 85000 mönkkäriä X liikennevakuutus 130 egee/vuosi = 11050000 egee ja 88 vahinkoa. Mistähän löytyisi tilasto paljonko on keskimäärin ollut korvaus vastuu vakuutus yhtiöllä.??
Varaa olisi n. 120000 egee per mälli. Ja tämä siis pakollisesta liikennevakuutuksesta vastapuolen henkilövahinkoihin tms.???
Äkkiä tuo vaikuttaisi hyvältä bisnekseltä.
|
En tiedä paljonko on sitten vahinkoja, jotka käyneet toiselle osapuolelle tai sitten kuskille käyneitä "rampautumisia." Oman koneen vahinkojahan ei luonnollisesti korvata.
Mutta vakuutusyhtiönhän on noita helppo muutella, kun vyöryttävät yleisiäkuluja per vahinkokäsittely riittävän paljon, niiin äkkiä näyttää siltä, että tuo ei sitten riitäkkään enää mihinkään.
Sen verran vielä homma epäselvää, että tiedä oikein mitä odottaa.