Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 23.09.2012, 12:02
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.445
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja piippu Näytä viesti
No kyllähän ne siinäkohtaa kiinnostaa niin maan perusteellisesti, jos tuollaisia osia sisältävällä autolla ajaa jonkun hengiltä.....niin viimeistään vakuutusyhtiön puolesta tehdään sellainen tutkimus että varmasti löytävät "home-made" osat
Ymmärrän kyllä pointtisi, mutta tuossa tosiaan on se että ne lailliset jälkimarkkinaosat on aivan samanlaisia. Ei vakuutusyhtiö voi kieltäytyä maksamasta pelkän epäilyn perusteella, eikä ne voi vaatia omistajaa pitämään kaikkia kuitteja tallessa autoon asennetuista osista. Jos onnettomuuden tutkinnassa todetaan että se ei ole johtunut ko. osien hajoamisesta, ja toisaalta osat on olleet katsastuksessa paikallaan ja niillä tieliikennekäyttöön hyväksytyt, niin.. Kun katsoo toisaalta jälkimarkkinaversioita ohjaus- ja akselin tuennan osista, niin ainakin ne mitä omissa käsissä on pyörinyt ei eroa mitenkään kunnolla itse tehdyistä; myös ohjausosissa on hitsauksia yms..
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten