Näytä yksittäinen viesti
  #171  
Vanha 17.09.2012, 21:33
Porvoon Hilma Porvoon Hilma ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 01.05.12
Sijainti: Sipoo
Viestit: 2.426
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Bj Andy Näytä viesti
Eli ranskassa on herätty asiaan että jos kaikki vilja,potut ym menee kaupaksi niin junttijässikät pääsee itse hinnoittelemaan tuotteensa jolloin maataloustuet uhkaavat muuttua tarpeettomiksi, eli myös tukia valvova organisaatio uhkaa käydä tarpeettomaksi.

Sen sijaan että tämmöinen kehitys sallittaisiin ja samalla voitaisiin poistaa koko ruuan alv. systeemi ja alentaa muitakin veroja , ohjataan homma taas perinteisille urille eli viljavuoret saavat mielummin pilaantua pellon laitaan kuin että siitä keitettäisiin polttoainetta. Asiaa.
Ei tällä ole ilmastomuutoksen tai minkään muunkaan ympäristöasian kanssa mitään tekemistä. Sen sijaan jokainen euro mikä jää kiertämään euroopan sisälle toisi vaurautta euroalueen sisälle vaan on kai sitten viisaampaa viedä tuokin 10% /litra ählämeille.Ja viedä iteltään ne vähätkin neuvottelu valtit öljykaupassa.

Itse asiassa suurin voittaja tässä on elintarviketeollisuus koska se saa raaka ainetta alle tuotantokustannusten.

Puuperäisiä litkuja tukemalla saadaan verovarat ohjattua turvallisesti oikeisiin taskuihin. Pakko tosin myöntää että se saattaa jossain kohtaa antaa meitin seudulle lisää duunia vaan saas nähdä ja millä hinnalla.
Tais tossa ranskalaisten jutussa olla enemmänkin taustalla se, että ei ole ympäristön- ja ilmastonsuojelullisesti järkevää kasvattaa ruokapelloilla jotain sellaista, jonka vaikutus ympäristöön on kuitenkin kokonaisuudessaan negatiivinen. Ekaks kasvatetaan, lannoitetaan, kerätään ja käytetään energiaa jalostamiseen ja sitten toi litku poltetaan melkoisen huonolla hyötysuhteella moottorissa. Kai ne on ton arvioinut.
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat.
Vastaa lainaten