Kiitokset myös Team Offipalsta.COMilta. Kisa alkoi vähän ikävästi tällä kertaa kun takakardaanin u-pultit pettivät yleisöalueen lammikossa olevaan kivikkoon. Olin antanut viimeiset varaosat TML:ssä niitä tarvitsevalle kanssakilpailijalle, joten osia piti etsiä omien ulkopuolelta. Lopulta Jerkulta löytyi pultit ja saatiin Jeeppi taas matkaan. Seuraavaksi hydroassist petti sylinterin katkettua kiviosumasta, mutta matka pääsi onneksi jatkumaan periniteisellä simpukkaohjauksella. Lisäksi rengas puhkesi ja jouduttiin täyttelemään ilmaa n. 5 minuutin välein kun paikkavehkeet ja varapyörä oli kisakeskuksessa.
Tämän jälkeen kisa sujui pääasiassa kohtuu hyvin, saatiin pidettyä kohtuullinen vauhti yllä. Päivän masentavin ongelmaksi tuli upotus Esan "kala-altaaseen", syvään mutaojan ylitykseen. Pylpyrällä koitettiin vetää eteenpäin, mutta etuakseli oli negatiiviseen kulman penkkaa vasten ja painautui vaan syvemmälle. Simppa koitti olla ankkurina taaksepäin vinssauksessa mutta ei siitäkään ollut hyötyä. Lopulta Jerkku peruutti takavinssinsä meidän keulan yläpuolelle ja nosti keulaa ylös samalla kun vedettiin eteenpäin tuplavedolla niin johan saatiin Jeeppi ylös.
U-pultteihin ja kala-altaaseen hukkui reilut kolme tuntia, joten ei olisi tainnut silti vauhti riittää ykköspaikkaan vaikka näitä ongelmia ei olisi ollut. Onnittelut siis Maasturisteille ykköspallista sekä Turassa että CUPissa!
|