Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 15.06.2004, 10:37
KIM KIM ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 09.06.04
Sijainti: Antigua and Barbuda.
Viestit: 209
Perusasetus

Vanhalla hytittömällä takavetoisella traktorilla on kyllä omat puutteensa. Pahimpia on kai nuo sivukaltevuudet ja keuliminen pahimmissa nousuissa. Eli siis kaatumisvaara. Ja sehän tietysti vaan korostuu kun ei ole tuota hyttiä. Monessa paikassa kyllä minun traktori päihittää maasturin, mutta monessa taas häviää. Onhan se selvä ero, että vetääkö neljä pyärää vai sutiiko yhdellä.

Hauskaa tosin voi pitää traktorillakin yhtä hyvin kuin maasturillakin. Meidän traktori on DB 900D vuodelta 1957. Todella nätti ja toimiva peli. Tehoa 40 hv ja massaa n. 1900kg. Hintaa tuommosella on tonnin paikkeilla. Minkälaisen maasturin sillä saa?

Ei tuommoisella pikkurattorilla kovin isoja kuoppia pysty tekeen. Tai kyllähän susuki niihin saattaa hävitä, mutta sehän on vaan kotiin päin jos ne vähenee.

Kivikoissa ajo on kai vähän kaksipiippuinen juttu. Maavaraa DB:ssä on n. 350-400mm, mutta eturenkaat on aika pienet ja niitä ei käännä erkkikään jos ne juuttuu johku kiven kylkeen (ei tehostimia). Ja sitten ne eturenkaat toppaa aika helposti kun ne on pienet. Tosin takapainoja lisäämällä ne ei toppaa ja nokan voi nostaa keulimalla esteiden yli.

Kääntösäde on traktoreissa sopivalla alustalla sama kuin renkaiden ristimitta. Nimittäin jarruthan noissa on vaan takapyörille ja voi valita vielä erikseen kumpaa pyörää jarruttaa.

"On siitä ennenkin menty...kops!!!...meinaan kävellen"
Vastaa lainaten