Juu - on tietoa. Ittellä on ollut pari 900, kolme 9000 ja nyt 9-5.
Kone - GM perus 3.0L v6. Kestävä patti, kunhan öljyt ja jakohihna vaihdetaan ajallaan. Kulutus kaupungilla on isompi kuin pikkukinnerillä, maantiellä 8-9L jos ei älytöntä kiirettä pidä.
Puslat; edessä on kolmiotukivarret alla, mc persson päällä. Tukivarsi irti ja puslat vaihtoon, voi tehdä kulman kerrallaan.
Takana yhdysakseli ja pitkittäiset tukivarret + panhard. Puslan vaihto on normi homma mutta takana ainakin minulla pultit oli usein ruostuneet kiinni toisin kuin edessä missä yleiset pienet öljyvuodot voiteli paikkoja. Ja ei niitä peltisiä tukivarsia aina tarvitse vaihtaa, itse vaihtelin vain puslat.
Sähköt on aika triviaalit, 9-tonnarissa ei ole vielä väylää. Ajotietokone ja ecu juttelevat keskenään ja siinä se. 85RE pitäis mennä koska kaikkien saabien kumit/muovit 80-luvulta alkaen kestää etanolin.
T/P
|