Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja T3Syncro
Mihin suuntaan kameraa (kännykkää) olisi kannattanut kääntää, että olisin saanut puut suoraan. En uskaltanut ajaa hojotaa takana olevan kallion kupeeseen, josta on turtleswaunun kuva "kallellaan" koska helmat olisivat olleet vaarassa vaurioitua.
|
Kun sinulla on näköjään tarve keskustella aiheesta, niin siinä nimen omaisessa kuvassa missä se pakettiauto oli ne puut olivat kaikki samaan suuntaan kallellaan, kun taas esim. tossa kuvassa missä tuo maastoauto on niin puut ovat satunnaisesti kallellaan mikä mihinkin suuntaan, eli siinä kuvassa oli selvästi haluttu luoda taiteellisuutta kuvaajan oman maun mukaan ja eihän siinä mitään väärää ole, mutta ei myöskään voi välttyä kommentoinneilta jos kuvan julkistaa.
Maastoajon kannalta tollainen Tojota on parempi aihio kuin Transporter, koska tekniikan puolesta voi huoleti laittaa yli 31" tuuman maastorenkaat alle moottorin/ voimansiirron siitä kärsimättä, kun taas Trasporteriin jos laittaa suht sileät 31" tuuman renkaat niin kuultujen/luettujen tosiasioiden perusteella vetolaitteisto ei kestä edes tollaista suht kevyttä maastoajoa ei tarvita kuin yksi kivinen ja mutainen paikka ja moottorikin näyttäis ottavan damagea .
Lainaus tölkkifoorumin Off road tour aiheesta
http://www.tolkkifoorumi.com/phpBB3/...t=236&start=60
"Tänään oli myös ihan mukava päivä, ilma sopivasti vähän viileämpi. Iltapäivän lenkillä oli paljon isoja kiviä ja yksi kivinen ja mutainen paikka. Siinä Tuire lipsahti ison kannon päälle ja liikkelle yrittäessä kuului naps. Takaa toinen sisempi nivel irti poikki. Lukko päällä lenkki loppuun ja lempäälään huoltamaan. Turren moottorista nostaja naputti jo aamulla, joten päivän ajon jälkeen lisää vetoleikkejä. Pienin vaurioin siis tänäänkin."
Kuitenkin osallistuminen edes tollaiseen perhetapahtumaan tolla kalustolla kertoo enemmän kuskien kuin autojen tasosta, hattua pitää nostaa. Toisaalta yhdestäkään tojotasta ei ole hajonnut tossa tapahtumassa vuosien aikana vetareita/moottoreita ainakaan noissa suht vakioletkoissa.
Jos maastoajoa harrastais niin siinä vois olla yksi puoltava pointti esim tuon Tojotan ostolle, mutta sitten jos tykkää tollaisella tavarankuljetukseen ihan kelvollisella kapineella käydä randomimetsissä ihmettelemässä puiden kaltevuuksia niin transporteri soveltuu varmasti ihan välttävästi silloin kun se on ajokunnossa.