Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 30.07.2012, 23:09
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Ilmastointi voi olla kiva?


Ensimmäiset vuodet oli tuomoinen kuumailmapoistolla varustettu kannettava, ja oli tosi suuri helpotus! Kytkin kuumailampuhalluksen liesituulettimen kautta huipparille, (pieni OKT) Kosteutta lähti säiliöön reilu litra/pv
ja sitten hankin Oikean ilmalämpöpumpun; ultimamarketin basic 13. ja tänäänkin tuo "hikoili" noin 3-4 litraa vettä tuo on "liian iso", mutta nytkin se jäähdyttää +20 asteeseen, ja kuivaa ilmaa, että lirahtelee tuossa 5 litran lasinpesuaine tonkassa.

Ulkona n.18c, ja 100% kosteus (autotallissa oli 15c, ja tuplaselektiivi lämpölasit huurussa, ulkopuolelta

Mutta minulle tuo kosteus on paha, kuivassa ilmassa 25c on hyvä, mutta kosteassa, 100% ilmassa 20 astetta on aivan liikaa, se, että peitot alkaa liimaantua ihoon, on se viimmeinen niitti täyspainoiselle nukkumiselle.

10v sitten kaverit pani rahaa auton ilmastointiin, minä kodin jäähdytykseen;
Minä arvostin yö unia, ja kaverit sitä että on mukava ajaa raittiissa......
Lopputulos on arvoitus, kumpi on vaarallisempaa: lähteä ajamaan hikisen valvotun yön jälkeen, vai hikoilla auton ratissa?

Jos maksat lämmityksestä, varsinkin sähkölämmityksestä, niin lämpöpumppu kehiin!
Vastaa lainaten