Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tunabomber
..se on sitten kitkalevyjen hankinta edessä.. Mistäs noita saa ja saako pelkät levyt? Mitä noiden puuttuminen on voinut aiheuttaa ja johtuuko välys pelkästään noista vai onko samalla syytä uusia muutakin?
|
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tunabomber
^ Kiitos hyvistä linkeistä. Kyllä olisi jenkeissä halpoja nuo palikat näihin vekottimiin vaan kun on vähän työlästä noiden rahtien, tullien, yms. kanssa.. Mutta kai sitä pitää köyhän vaan nähdä se vaiva 
|
Jos et halua tullien ja alv:ien kanssa pelleillä, niin myös täältä Euroopasta saa kohtuuhintaan:
4x4 Garage:sta 
Hyvä pulju, tosin jotain lomia niillä taisi olla tässä kuun lopulla meneillään.
Ei noitten puuttuminen sinällään aiheuta kauheasti välystä, tosin tuo paketti aiheuttaa tietyn määrän esijännitystä tasauspyörästön pikkurattaille mikä puuttuu silloin kun kitkalevyt ei ole paikallaan.
Helpointa on kasata kun vetää sopivilla prikoilla (isoilla korilaatoilla), pultilla ja mutterilla kitkanipun + rattaan kasaan kun laittaa niitä paikalleen. Pitää pultattuna kunnes saa ylemmän ja alemman tasauspyörästön rattaan paikalleen ja lukkotapin murikasta läpi. Sitten vasta irrottaa. Helpointa tehdä kun koko murikka on pyödällä, mutta se vaatii tietysti poskilaakeripukkien irrotuksen & kiinnityksen (pitää vetää oikeaan momenttiin).
Osta sitten uusi lukkotapin kiinnityspultti samalla kun ostat kitkapaketin. Jos sulla käy tuuri ja saat vanhan irti ilman että katkeaa, niin se onni ei tule toistumaan

edit: ..ja muista myös kitkalisäaine, sitä saa Jamantilta näppärästi, muistaakseni on jotain 15€ per pullo. Lisää kummasti kitkojen käyttöikää ja parantaa toimintaa