Kaksi teamia UAZ'eilla (üksi "proto" ja üksi TR3 luokan auto) jäivät ikkunoita myöten kiinni suohon ja kun yö oli kylmä,pitivat konet käynissa.pakoputket ei ollut tuotu ylös ja sen takia tuli kaasu suoran auton.Pelastuspartio,joka käy aina kilpailupäivän jälkeen keramassa radalle jäänut autoja,löysi aamuyölla yhden autollisen tajuttomana ja toisen kuollena.
Kannata muista sammuta kone,kun on niin syvällä suossa kiinni.
Koko rata yliajoineen on noin 1200 km pitka ja yliajotkin on pakko aja omilla pyörilla.
Aikarajoitukset on sellaiset,että keskimääräiseksi nopeuteksi tulee noin 50 km/h (järjestaijen mukaan se on sen takia,että
ihmiset ei tulisi osallistuman jollain "proto" traktoreilla,vaan autot olisivat katuliikennekelpoisia ja püstysivat ajamaan yleisilla teilla normaalivauhtia)
Tieteenkin,kun on 5 päiva kilpailua takana ja pakko edelleen 40" Boggereilla painaa venäjän asfaltilla 100km/h että ehtisi uuten lähtön,silloin on tosi iso vaara,että jotain osia tippu autosta tai jää roikkumaan ja mene pyörien alle.
ASuur
Note! This message was posted anonymously!
|