Näytä yksittäinen viesti
  #6  
Vanha 19.07.2012, 10:23
mjoona:n Avatar
mjoona mjoona ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 30.08.09
Sijainti: Sastamala
Viestit: 495
Perusasetus

Minä en ole osallistunut kilpailuihin, mutta olen ollut pari kertaa mukana järjestämässä perinteisiä autosuunnistuskisoja.

Jotenkin tää offisuunnistus on omasta mielestäni kovin kaukana suunnistuksesta, joten haastehan tulee nimenomaan siitä kuka saa ajettua/vinssattua autonsa kullekin rastille, eikä niinkään tarkalleen oikean reitin ajamisesta ja sen mukaisten rastien poiminnasta.

Valitettavasti sellaisia sääntöjä ei voi kirjoittaa kovinkaan helposti missä ei olisi tulkinnanvaraa, protesteja tehdään aina lajissa kuin lajissa ja lopulta kilpailuorganisaatio tekee ratkaisut. Nyt puhutaan kuitenkin harrastuksesta, eikä ammattimaisesta kilpailutoiminnasta? Itse olen opettanut omalle lapselleni ettei tärkeintä ole voitto vaan reilu peli ja hauskanpito.

--
Mikko Joona
4x4 harrastelija
Vastaa lainaten