Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jappe
Menee autojen kanssa siihen kuin muidenkin laitteiden. Kannattaa ostaa uusi mielummin kuin huoltaa tai korjata. Mitäköhän sähköautoihin keksitään huolloksi, jotta päästään rokottamaan? Pitää olla kalliita "kuluvia" osia määräajoin vaihdettaviksi.
|
Mielenkiintoinen kysymys, siis kuka saa korjata noita autoja?
Mitenkähän nykyiset trukkihuollot?
Mutta Liikkuvassa kalustossa nuo pätevyydet on aina perinteisesti ollut lepsummat, otetaanpa esimerkiksi nuo kylmälaitteet: minulla ammattikoulun todistuksessa muutama kurssi (olikohan yht. noin sata tuntia) kylmälaitteita, ja voimassa oleva pätevyystodistus, niin vielä olisi pitänyt käydä n.2 kurssia lisää 3 kg lupiin; ja se ei auta paskaakaan että autopuolen kurssi käytynä!
Ja tuolla autopuolen kurssilla saat korjata liikkuvaa kalustoa, kukaan ei välitä kiloista....
Ylläolevan perusteella nuo sähköautot tehdään "liittimillä", joten niitä voi korjata moduleita vaihtamalla normi autoasentaja vrt. lokilämppärin asennus.
siis huolto suoritetaan vaihtamalla a) akut b) moottorinohjaus c) moottori d)latausjärjestelmä......