Viime viikonloppuna pajeron startti pyöritti vaivalloisesti mjoottoria pikku ilmaussessioiden jälkeen. Eihän se käyntiin jaksanut, eikä ihme kun startin purettuani enää vain yksi hiili oli kiinni tinauksissa. Sulaneethan ne oli, perskele. Vanha ja tuttu vikahan se taas ilmeni, viime kerralla oli kansi halki ja -30 pakkasta kun koitin käymään väkisin ja sama hommeli.
Vähän olivat hiilet lopussa, joten tilailin varaosaputkasta uudet kikkareet tilalle.
Olisko nuo parempi juottaa hopealla, vai estääkö tavan juotostinalla kiinnitys moottorin polttamisen lopullisesti? Lämpösulakkeenahan se toimii näköjään..
Tulipa samalla vaihdeltua kaikki ruuvit starttiin, putsattua kunnolla ja kevyesti voideltua. Tuo pajeron startin paska ominaisuus, eli kumipalalla nivelöity siirtohaarukka oli näköjään jo tiukattu toisella jousella, joten sen trimmailua ei enää tarvittu.