Näytä yksittäinen viesti
  #278  
Vanha 02.07.2012, 23:39
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.463
Perusasetus

Alkaa vähitellen lähenemään ajokuntoista, tänään tuli puuhasteltua auton kimpussa vain noin 10 tuntia Sain etupään kasaan ja kaikki osat paikalleen, toki pitää vielä ohjauskulmat säätää yms. pientä. Mutta mitään ei ainakaan pitäisi tarvita ruuvata irti




Ehjä perän kansi pitää vielä jostain löytää niin pääsee täyttämään öljyt etuakseliinkin:






Tuolleen ne renkaat nyt kaariin istuu, aika tarkka oli ote panhardin pituutta säätäessä, kun säädin vähän perstuntumalla ja etuakseli ei ole kuin 3 milliä sivussa




Tukivarsissakin osui kerrasta säädöt kohdalleen, ei voisi pinionikulma paljon parempi olla!




Aika mukavasti on nyt kardaani suojassa kun on high- pinion etuakseli. Taitaa olla yli kymmenen senttiä korkeammalla kuin ennen.. Laatikon öljypohjassa on mukava lommo, alkanut vähän tihkua öljyä tiivisteen saumasta. Pitänee fiksata kun jaksaa.

__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten