Viestiketju: Poppivehkeistä.
Näytä yksittäinen viesti
  #1  
Vanha 25.06.2012, 19:46
Dectane Dectane ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.09.09
Sijainti: Liminka
Viestit: 2.940
Perusasetus

En edes jaksa lukea mitä täällä oli aikasemmin kirjotettu mutta vilauksen näin että joku puhu kondensaattorista.

A. KUNNON AKKU JA JOHOTUKSET. Johdot minimissään 50 neliöiset jakoblokille asti ja siittä sitten jotaki narua vahvarille jos pieni pääte. Jos päätteellä alkaa oleen edes yksi kilowatti kokoa niin terminaaleihin minimissään 50 neliöiset. Maadoitukset SAMANKOKOISELLA kaapelilla ja maadoituspisteet kunnolla "runkoon" eikä mihinkään pistehitsipelteihin. Maadoitus kiinnityspisteet puhdistettava hyvin pellille.

B. Konkat on täyttä paskaa, tulee vaan lisää jännitehäviötä. Laita neki rahat akkuun.

C. Kun akut ovat kunnolliset (suosittelen optima, nsb yms syväpurkausvehkeet) ja johdotukset riittävän paksut ja kaikki liitokset tiptop ei vilkkumista yksinkertaisesti voi tapahtua.


Sanokaa mitä sanotte, ite oon harrastanu äänipainekisoja ennenku offroadiin hurahdin ja tiiä mistä puhun. Ei siis mikä tahansa nakkaria kiertävä amis täällä huutele.

Vastaa lainaten