Viestiketju: Kortti "hyllyllä"
Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 23.06.2012, 07:31
Finderi:n Avatar
Finderi Finderi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 09.09.08
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 303
Perusasetus

Mulla kävi semmoinen kämmi että uuden omakotitaloalueen valmistuttua yhden taajamatien varteen myös taajamamerkkiä oli siirretty 800 m. Tuikkasin vanhasta muistista tuolta uudelta alueelta taajamatielle, mutta nyt merkkiä ei tullutkaan vastaan vaan rysä. Ja päiväsakkoa markka-aikaan 340,- kun päästin 69 km/h tutkaan taajamamerkin vaikutusalueella. Aito vahinkosakko?

Se on mullakin 30 -vuotisen ajouran ainut, mutta johtuu myös poliisille sattuneista vahingoista...Leivonmäki-Joutsa välillä oli kaikkien ratsioiden äiti pari vuotta sitten, ja tein ennen sitä oikein malliohituksen huonosti kiihtyvällä Terranolla. Sininen paku tuli vastaan niin tungin väkisin ohitetun auton ja tukkirekan väliin. Paku veti heti tien poskeen, ohi mennessä näin hihavirkamerkin tummennetunkin lasin läpi.

Bingo, kohta oli viisi poliisiautoa ratsaamassa porukaa molempiin suuntiin ja yksi nätti poninhäntäpoliisi tähyämässä tulosuuntaani. Ilmeisesti autojen väli oli ollut niin tajuttoman pieni pakun kohdalla ettei rekkaria nähty eikä poninhäntätyttö sitten tunnistanut automerkkejä, tai jotain. Suht mukava lottopotti siinä jäi vaille maksajaa.
Vastaa lainaten