Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 20.06.2012, 21:49
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Tapsala Näytä viesti
Eli mistäs kannattas ruveta kyseleen U-pultteja taka-akselille? Vanhat oli siinä kunnossa et sai laikata pois... ebaysta oon yrittäny katella mut noi halkasijat aiheuttaa hämmennystä, et mikä se niistä olis (2,25", 2.75", 3,00") kun osa myyjistä kertoo et sisähalkasija ja toiset ilmottaa vaan mitan.
Tuo U- pultin koko riippuu akselista - D35 putken halkaisija 2.62", D44 2.75", Chrysler 8.25 2.75"

Sitten kandee vähän kattoa sitä pituuttakin jos on korotettu auto tjsp., silloin ei välttämättä alkuperäisen mittainen riitä. Jos on liian pitkä niin katkaisee vaikka turhat pois.. halkaisija samoten kannattaa kattoa että täsmää, jos en väärin muista niin on alunperin 14mm (9/16").

Jos jostain jousitakomosta kysyt niin varmasti sulle tekevät tuollaiset. Ei niitä kannata välttämättä lähteä ulkomailta tilaamaan kun kuitenkin painaa jonkin verran -> tulee kuluja. Itelle joskus teetin uudet Vallilan takomossa, oliskohan ollut jotain 15€ kappaleelta?


Virallisestihan U- pultteja ei sitten pitäisi edes käyttää uudestaan, ne kun venyy kiristettäessä/ käytössä. Vähän niinkuin kansipultit monessa autossa
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten