Joku sähköinen härpätin siellä kaasarin vieressä on, joka ryyppyvipua vetää päälle. Jännitteen hävittyä vetää kaiketi jousi ryypyn pois päältä. Laitoin suoraan akulta johdoilla virrat härpättimen napoihin niin hyvin meni ryyppy päälle ja pois.
Eli kauko-ohjaimelta ei tule jännite läpi sinne kaasarille. Ohjaimen ja moottorin välissä on paksu kaapeli, jossa on yksi iso liitin. Se näytti olevan kunnossa. Noita kaapaleita en ehtinyt mittailla, tiedä edes osaisinko
Vika mitä ilmeisimmin on ohjaimen virtalukossa mutta tosiaan pelotteli se merkkiliikkeen kaveri sen purkamisen suhteen. Tosin ei sen luulisi kovin monimutkainen olevan, ehkä ? Sinänsä moottori lähtee kyllä käyntiin, pitää vaan startata vähän pidempään.