Kuvassa oma "projekti", näkyy tosin vain osittain. Tuli kuvattua takapihalla olevaa elikkoa joka ei tiennyt olevansa grillin vieressä sopivasti
Eli muurailin ton samoista lohkoverhoilutiilistä mitä on talon ulkoseinässä. Itse polttotilassa on sitten reunoille/arinaan laitettu tulitiilet.
Alle tuli kaivettua sorat/routalevyt ja valettua hyvin raudoitettu betonilaatta. Tämä taisi olla kesällä 1999 tai siinä huitteilla.
Keskellä on arina ja ritilä, joka siis toimii hiilillä tai ihan kotimaisella puullakin. Vasempaan reunaan jäi "optio" kaasulle sen alle mahtuu 5kg kaasu ja oikealla puolella oli taso, ja alapuolella säilytystilaa. Etuosaan keskelle piti tulla luukku, josta voi puhdistaa tuhkat ja ottaa arinan pois, mutta väliaikaisesti se tuli ladottua harvasti umpeen tiilenpaloilla. Arina on tehty reikä(tuli)tiilistä, jotta tuhka pääsee läpi. Nuo arinatiilet on laitettu siten, että jos ne ottaa pois, voisi halutessa syksyllä "luukku" auki polttaa klapeja ikäänkuin nuotioita ja paistaa makkaraa tikuilla tai sitten siinä verkon päällä jotain.
Kansi (päällä näkyvä vesivaneri) piti sahata mittoihin ja laittaa saranoilla siten, että se käännetään tuohon päälle suojaksi. Ja siihen piti laittaa taittuvat jalat, että kun sen kääntää tuonne taakse ja levittää jalat, siitä tulee työtaso jossa voi sitten valmistella grillattavat/pitää astiat ja muut tykötarpeet.
Noh, kuten kuvasta näkyy, projekti on hiukan venähtänyt, mutta grillattu sillä on monet kerrat niin hiilellä kuin puullakin. Briketit toimivat hyvin.
Kaitsu