Näytä yksittäinen viesti
  #11  
Vanha 16.06.2012, 17:42
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.445
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Dethlock Näytä viesti
Huoh. On tosiaan tiukassa. Olen nyt lämmitellyt ja liotellut putkia mutta ei mitään eloa. Muuten nappaisin poikki ja heittäisin jonkkaan mutta sitten pitäisi saada uudet putket jostain.
Jamantilta ei onneksi paljon maksa.. oiskohan takajarruputket akselille reilu pari kymppiä, pitkä putki edestä taakse samaa luokkaa. Meinasin jo itelle ottaa ZJ:hin kaikki uudet putket, mutta pidin sitten kuitenkin alkuperäiset kun sain ne nipat auki. Mä annoin tosiaan ihan reilusti lämpöä - siinä määrin että molemmat etujarruletkut räjähti rikki heti metallisen liitos/ vahvikekohdan alta Vaihtoon ne nesteet kuitenkin menee niin väliäkö hällä. Kunhan et sulata niitä metallisia putkia

Kandee sitten tosiaan käyttää mahdollisimman tiukkaa avainta siinä putken nipassa, muuten se on varmasti pyöreä. Ja tasaisella väännöllä auki, ei mitään ees-taas nylkytystä
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten