Viestiketju: Kia Sportage 1995
Näytä yksittäinen viesti
  #8  
Vanha 13.06.2012, 19:48
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.063
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Comax Näytä viesti
Kun on hieman oma lehmäkin ojassa niin kysytään vielä:

Siis olenko ymmärtänyt väärin ja riittää että tuosta Finlexin 6§ Maastoautoista 1. kohdasta täyttää joko kohdan a) tai b) tai c) ja d)? Jolloin auto voidaan rekisteröidä M1G?

Ilmeisesti onnistuu kuitenkin muutoskatsastaa, jos tahtoo muuttaa M1 -> M1G? Ja silloin piisaa, että täyttää tuon ehdon a)? Tuosta kun juttelin konttorilla niin silloin katsuri puhui noiden lähestymis/jättö yms. kulmien mittailusta yms.

Muistaakseni myös työvaloja ei saa asentaa M1, mutta M1G saa? Sekä M1 maksimi korotus jousilla 51mm, kun M1G 77mm?
Niin, siis kun on osa-aikainen kytkettävä nelikko ilman keskitasauspyörästöä niin sillon se katsotaan olevan lukittava, ei tarvii mitään varsinaista lukkoa, ei edes mitään kitkalukkoa taka-akselille. Kulmavaatimukset ja maavaravaatimus pitää toki täyttyä. En tosin tiedä kuka tuon mäennousukyvyn osaisi laskea, mutta jos on lyhyt alue laatikossa niin varmasti nousee 30 asteen mäen.

Työvaloja ei saa virallisesti olla M1- eikä M1G-luokan autoissa. Korotukset menee noin niinkuin kysyit.
Vastaa lainaten