Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sako
Mistähän löytyisi laturin 17mm akseliin mutteri 1,25 kierteellä ?
Tai jos jollakin on nurkissa ylimääräisiä...
|
Jos palataan sylttytehtaalle, niin minkä laturi alunperin?
Helpottaisi varmaan, jos alkuperäistä osaa haet.
ja aivan hihasta, eihän ole joku tuumamittainen, esim 11/16" ja nousu joku 3/62? onkohan edes olemassa? mulla ei tietoa.
Mutta kun sorviin kovapaloja ja pitimiä ostin, niin tuli puskista, että kierteen muoto on eri unf/unc ja M kierteillä. (siis terän kulma on eri)
Ja noita vanhoja latureita on jokunen nurkissa, helpottaisi jos tietäisi mihin hakee.
Ja tuohon hiasen raidetankoon liittyen, autotarvikeliikkeessä on kirjassa taulukko, mistä nuo halkaisijat/nousut/kätisyydet käy ilmi.
Seuraava pikkasen ohi topiikin, Sorry, mutta tuolta ainakin löytyy.
Ja jos saat selvää, mistä haisulista, ja mistä tuo mutu löytyy niin tuo mutu löytyy Toyotan Marmoritiskiltä, hinta voi olla mitä vaan,(tuleeko mutterin mukana raidetanko, nivel vai pelkkä euron mutteri...) mutta 99% varmasti löytyy viikossa ilman toimituskuluja.


Ainakin minulle on tullut noihin toyotiin osat parissa päivässä, ja jopa txt viesti puhelimeen, kun on ollut noudettavissa, pikkasen meinaa polvia notkuttaa, kun menee hakemaan euron/parin osaa tuon palvelun jälkeen

Ja minun uusin toyota on vm.-90