Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Porvoon Hilma
Mä löysin tällaisen Hiluxiin liittyvän jutun tuolta yhdelta toiselta palstalta ja koska se vaikutti pätevältä, niin kopioin sen tänne, kiitokset Sgt Hulka -nimimerkille:
""" Hilux: käsikäyttöiset napalukot olivat vakiona (Suomessa) LN170-mallin loppuun saakka eli ns. 6:n sukupolven loppuun, vuoteen 2005. Sitä uudemmat ovat jatkuvalla etuvetoakselien kytkennällä. Tuontiautoissa asia voi vaihdella. """
Tässä yllä oli mun mielestä oli ihan hyvää selitystä Hiluxin vetotapoihin ja lukkoihin sekä tuohon tasauspyörästöön. Muut vekottimet lienee osittain erilaisia. 
|
Jokseenkin noin kuten Sgt Hulka tyhjentävästi asian esitti, paitsi nuo 2005 uudemmat hiluxit joista löytyy ns.sähkoinen napalukko joka katkaisee 2wd asennossa toisen etuvetarin yhteyden etuperään.
Eli etukardaani ja etuperä lakkaa pyörimästä joutavaa takavedolla ajelessa.