Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 09.04.2012, 10:22
Byrocrat Byrocrat ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.04.06
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 3.194
Smile

Kuivasprinkleritkin aivan käypäsiä ratkaisuja


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kivinen Näytä viesti
Siihen en ota kantaa kannattaako tai saako tuollaista hanalla laukaistavaa järjestelmää tehdä.
Jos nyt joku haluaa sadettimia tallin kattoon laittaa, niin tuollainen malli voisi olla parhaasta päästä, ei ole liian korkea ja toimii kaikissa asennoissa:

http://www.toro.com/en-us/Homeowner/...le-Arc-12-Foot
Jos omaan "mökkiinsä" rakentaa niin saahan sinne vaikka minkälaiset ratkaisut tehdä. Jos taloyhtiön talli niin en ihan ominpäin lähtis hommaa hoitamaan!!! Vakuutusyhtiö sitten ratkaisee kuinka onnistunut rakennelma oli mutta tuo hanalla laukaistava vastaa kuivasprinklausta (drypipe), siis järjestelmää jossa ei ole vettä ennenkuin sinne sitä jostain syötetään ja näitähän on monessa teollisuuskohteessa nykyisin käytössä. Ulkoseinässä on palokunnan syöttöliittymä josta sammutus hoidetaan. Siinäkin järjestelmässä kuitenkin käytetään oikeita sprinklersuuttimia eikä nurmikon tai kasvien kasteluun tarkoitettua kalustoa.
Alkuperäinen tarkoitushan oli löytää toimiva ja edullinen sammutusjärjestelmä autotalliin silloin kun ei itse olla paikalla
Paikallaollessa käsisammuttimilla tietty hoidetaan alkusammutus, mutta jos ne pari "pulloa" ei riitä niin tuollainen omavalmistesprinklauskin saattaa pelastaa suuremmilta tuhoilta
Vastaa lainaten