Näytä yksittäinen viesti
  #1  
Vanha 29.03.2012, 01:24
ImacInnes:n Avatar
ImacInnes ImacInnes ei ole kirjautuneena
Mestari
 
Rekisteröitynyt: 09.03.07
Sijainti: Hki / A´la Malmi
Viestit: 4.598
Unhappy

Etuperä ei natsaa?


Tässä illan oon jumpannut etuperän kanssa. Tarkoitus oli laittaa yhtä tiheet välitykset kuin takaperässäkin 4.88 ja vihdoin se kiinan ilmalukko, vaan annas olla kuinka kävi?

Purkuhommathan sujui jo rutiinilla, pinion ja lautaspyöränkin vaihto oli ihan selvää, tosin kun rupesin vetämään momenttiin lautaspyörän pultteja niin niistä 5 meni kierteet?? Oliskohan pultit kiinasta? Eikun vialliset pois ja käytettyjä alkuperäisiä tilalle ja johan sai monmenttiin.

Sitten rupesin sovittelemaan lukkoa perään, niin eihän se sinne vaan sopinutkaan vaikka nyt olis pitänyt teoriassa sopia??
Pinio pois ja nyt meni lukko lautaspyörineen paikalleen? Pinio ilman simmilevyjä paikalleen ja kokeilu jotta meniskö perä nyt paikalleen? Ei mennyt?? Tämän tiheen perän lautaspyörä on niin paksu jotta ei se sovi tuon lukon kanssa paikalleen vaikka miten sovitti ja tutkaili asiaa??

Lopulta tulin siihen tulokseen jotta ei se sinne sovi, mitäs sitten?
Vanhaperä paikalleenko tiheemällä välityksellä? Ei kun kaivoinkin varastosta käytetyn kitkalukkoperän, putsassin sen ja laitoin siihen tiheemät välitykset ja eikun kiinni. Tällä mennään toistaiseksi.

Joten nyt saa kiinan ilmalukko mennä. Laitan sen myyntiin jahka kerkiän, saa joku muu pähkäillä sen kanssa.

Nyt menen vielä kiinnitämään jarru satulat, pyörät ja kardaanin kiinni niin huomenna voipi koeajaa ja kuulostella sitä jakolaatikon vaivaa.

t. Ismo Ämmä

__________________
http://www.fjdc.org/
-Kulmakorpi Off Road Park-
-JEEP HOLIC-
https://www.facebook.com/GPKorjausOy/
Vastaa lainaten