Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tepa78
Näitähän on tehty luultavasti enemmän kun yks muutos suomen maassa
12HT keulille, akut takakonttiin, sopivat paperit taskuun ja konttorille, ei siihen tuota trafia tartte väkisin yrittää tunkea mukaan, menee ihan muutoskatsastuksella.
|
Jep.
Lainaus:
2 luku
Moottorinmuutokset
3 §
Moottorinvaihdon yleiset edellytykset
1. Autoon saa vaihtaa kevyemmän ja pienempitehoisen moottorin. Autoon saa vaihtaa myös sellaisen painavamman ja suurempitehoisen moottorin, jäljempänä vertailumoottori, jonka auton valmistaja on tarkoittanut käytettäväksi samaan mallisarjaan kuuluvassa, yleiseen tieliikenteeseen tarkoitetussa autossa. Autoon saa vaihtaa myös vertailumoottoria tehokkaamman ja painavamman moottorin.
2. Auton jarrut ja muut liikenneturvallisuuteen vaikuttavat rakenteet on muutettava vastaamaan asennetun moottorin suurempaa tehoa seuraavalla tavalla:
a) ilman lupaa suoritettavissa moottorinvaihdoissa on jarrujen ja muiden liikenneturvallisuuteen vaikuttavien rakenteiden oltava vastaavat kuin vertailumoottorilla varustetussa autossa; ja
b) jäljempänä 4 §:ssä tarkoitetussa luvanvaraisessa moottorinvaihdossa on jarrut muutettava tehokkaammiksi kuin auton mallisarjan tehokkaimmat jarrut.
3. Jos moottorin kierroslukualue ja vääntömomentti poikkeavat huomattavasti vertailumoottorin vastaavista arvoista, myös voimansiirto on muutettava vastaavasti.
4. Moottorin vaihtoa ei saa suorittaa, jos auton omamassan suhde moottorin nettotehoon muutoksen jälkeen on pienempi kuin 7 kg/kW.
4 §
Luvanvaraiset moottorinvaihdot
1. Moottorinvaihtoon tulee hakea lupa, jos:
a) moottorin massa on yli 10 % suurempi kuin vertailumoottorin massa;
b) moottorin teho on yli 20 % suurempi kuin vertailumoottorin teho saman normin mukaan mitattuna; tai
c) moottorin iskutilavuus on yli 25 % suurempi kuin vertailumoottorin iskutilavuus.
2. Moottorin massan ollessa yli 10 % suurempi kuin vertailumoottorin massa tulee moottorin alla olevaan akseliin kohdistuvan massan lisäys kompensoida vastaavasti siirtämällä varusteita tai keventämällä korin osia.
3. Asennettavan moottorin imusarja ja kaasuttimen tai polttoaineen suihkutuslaitteiston tyyppi voidaan, mikäli moottorin teho verrattuna sen tilavuuteen on pieni, tarvittaessa yksilöidä ja merkitä lupaehtoihin sekä rekisteritietoihin.
|
Kun hoidat homman siten että akselipainot ei mene yli niin ei tuossa ole mitään mahdotonta eikä tuossa missään sanota että trafilta pitäisi kysyä yhtään mitään. Tarvittaessa juuri akut takapaksiin, ja vinssi tallin lattialle, ja etupuskurin tekee, sen mitä siinä pitää olla, jostain 1.5 millisestä kamasta.
Ei ny ruveta nössöilemään vaan nyrkit pystyyn ja ääntä kohti mars mars.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.
Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.
Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa
Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä
Antsan Tuubi