Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 20.03.2012, 12:29
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja mikkocap Näytä viesti
itellä oli volvo 240:ssä viime talvena talvirenkaat jotka oli päivätty jonnekkin 90-luvun alkupuolelle, ja hyvin toimi. eli samaa mieltä että sinne vaan ja kovaa ajua. ja jatkan tuohon että en koskaan, en koskaan ole edes miettinyt että miten ''vanhat'' renkaat on autossa olleet, pintoja/nastoja pitää vähän joskus seurata volvon renkaatkin tiesin siksi niin vanhaksi kun katastusmies niitä kyyläsi ja naureskeli.
Mulla oli muutama vuosi takaperin 240- Volvossa alla silloin ~10 vuotta vanhat Nokian talvirenkaat, pintaa oli hyvin ja nastatkin tallella. Niissä renkaissa ei ollut yhtään tippaakaan pitoa. Jumitin monta kertaa liukkaissa mäissä oli siinä sitten lunta tai jäätä, vaikka rekat ja bussit pääsi mäet ylös Ostin sitten kohtuu pikaisesti jotkut halpis- nastat, ja pitoa oli ihan eri lailla. A- Omegassa, hurjalla 2 litran ykspisteruiskulla ja automaatilla varustettussa, alla jotkut vanhat kesärenkaat joissa myös pintaa ihan hyvin. Menihän se auto toki sadekelillä komeasti luisussa ja suti kuin perkele - olihan siinä niin hurjasti tehoja - mutta ei se kyllä pysähtynyt eikä sillä olisi ketään väistää tarvinnut.

Eli kyllä kait noilla vanhoilla talvi- tai kesärenkailla ajaa, mutta ei niiltä kannata odottaa minkäänlaisia pito- ja ajo- ominaisuuksia. Paskoja ne vain on, siitä ei mihkään pääse. Mutta onhan ne mustat, pyöreät, ja lailliset joten sen puoleen kelpaa tieliikenteeseen
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten