Näytä yksittäinen viesti
  #503  
Vanha 17.03.2012, 11:31
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.445
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jii Näytä viesti
Sieltähän se vika löyty bensatankin sisältä. Pumpun ja läpiviennin välisen letkun toisen pään klemmari oli kiristämättä! Joskus tuo pumppu ilmeisesti vaihdettu ja ollu vaihtajalla kiire... Että näin.

Kiitokset Pertsille vian jäljille johtaneesta vinkistä sekä köyhän miehen bensapainemittarin rakennusohjeista ja muillekin asiaa kommentoinneille.
Mulla oli edellisessä XJ:ssä hyvin vastaava vika, pumppu kun ei ole imuputkineen tuettu mitenkään tankin sisällä niin pääsee heilumaan, ja oli klemmari löystynyt -> hörppi ilmaa kun oli vähänkin tankki tyhjempänä ja aiheutti tietysti kaikensorttista käyntihäikkää.

Vittumainen irrotettava toi tankki ja se pumpun korkki- viritelmä..
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten