Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 04.03.2012, 21:39
Rytari:n Avatar
Rytari Rytari ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 28.09.04
Sijainti: Parkano, Finland.
Viestit: 5.346
Perusasetus

tallia siivosin, nurkista löytyi tommonen



lehmän vanhan taka-akselin traction bar, heti syttyi idealamppu, jeepistähän tollanen puuttuu



hyllystä löytyi vielä yhdet traction bar korvatkin, tosin mallia toyota lukkoakseli mutta leikkaa ja liimaa operaatiolla siitä tuli ihan käypänen tommosen mopar-akseliin missä on kevyt akselitrussi

tanko oli jo valmiiksi tehtaalta vääntynyt mutkalle joten se suuntas sopivasti tonne keskemmälle autoa, aivan kardaanitunnelin viereen joten hitsuuttelin vaan siihen tunnelin kylkeen 3mm levystä vahvikkeen ja liimasin puslan siihen kiinni.

torque steer (taka-akselille kohdistuva vääntö ohjaa autoa) pitäis lisääntyä kun traction barin tekee kuskinpuolelle akselia, mutta multa ainaki hävis se automaattinen ohitusavustin, ennen kun takavedolla runttas lapun lattiaan 7-80 vauhdista niin jeeppi hyppäs vastaan tulijan kaistalle (ja löysätessä palas takasin), nyt se ei kyllä vetele mihinkään, myös etenkin pakilla vaivannut akselin pompottaminen tietysti loistaa poissaolollaan.



mitäs tässä tapahtuu ?
Vastaa lainaten