Näytä yksittäinen viesti
  #6  
Vanha 16.02.2012, 17:20
hämis:n Avatar
hämis hämis ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.01.12
Sijainti: Joensuu, Niva
Viestit: 91
Perusasetus

Ei kannata puusilmän öögalla tsiigata vaan mitalla mitata ne auraukset. Harituksen sijaan n 5mm aurauksen puolella. Aerodynääminen muotoilu lie tekee moisen harhan.

Suutuspäissään siitä ettei tarvinnutkaan säätää niin irrotin tuon "irrotettavan" vetokoukun. Joku joskus kyseli miten tommonen irtoaa niin ekaksi siitä ruuvataan se koukun oikealla puolella oleva ruuvi auki, sitten sitä tulee vetää vielä n. sentin verran ulospäin ja sitten väkivalloin vääntää koukkua vastapäivään 90 astetta. Tämän jälkeen koukun ja runko-osan väliin jotain ja vääntämään koukkua irti sijoiltaan. Tällä kertaa ei rikki mennyt kuin ison sorkkaraudan sorkka..
Click image for larger version

Name:	90 astetta.jpg
Views:	334
Size:	94,2 Kt
ID:	24951 Click image for larger version

Name:	ruuvi auki.jpg
Views:	350
Size:	85,7 Kt
ID:	24952 Click image for larger version

Name:	Koukkupois.jpg
Views:	338
Size:	82,5 Kt
ID:	24953 Click image for larger version

Name:	irto koukku.jpg
Views:	342
Size:	69,6 Kt
ID:	24954 Click image for larger version

Name:	työkalut.jpg
Views:	326
Size:	75,4 Kt
ID:	24955

Itse kiilasin ton ruuvin auki asentoon pienellä jakoavaimella kun se pyrkii menemään jousen vetämänä irrotettavassa koukussa olevaan koloon takas ja sit joutuis vääntää kovempaa. Koukussa olevat urat ja pesässä oleva haitta näkyy jotenkin kuvissa. Niistä voi päätellä kuin se lukittuu tonne pesään
__________________
Juuri tästä kyseisestä asiasta mitään tiedä..
Vastaa lainaten