Viestiketju: VOI PERK...E!!!!
Näytä yksittäinen viesti
  #9  
Vanha 09.02.2012, 09:50
H_Nietu H_Nietu ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 28.02.04
Sijainti: Helsinki, Finland.
Viestit: 1.994
Perusasetus

Kansa alkaa kohta vaatimaan vastinetta rahoilleen.....


Mitään tietämättömänä......
Muutamissa mainoksissakin luvataan enemmän vastinetta rahoille, kuinka sen nyt menikään.

Valtion toimesta toi on ilmeisesti ymmärretty kai juuri toisinpäin.
Tai tominnan tarkoitus on ollut pienentää kansalaisiin kohdistuvaa verotaakkaa, mutta....... pieneneekö?

Valtion menopuolella:
Säästetään puolustusbudjetista ja irtisanotaan. Yhdistetään kunnat isoiksi palvelukeskittymiksi ja irtisanotaan. Kiristetään kaikkea mitstä hieman voi ruuvia vääntää kireämmälle.

Valtion ja kuntien tulopuolella:
Eli Valtion/kuntien maksamista palkoista on aina palautunut takaisin valtion/kuntien kassan suoraan palkkaverotuksen myötä varmaan riski 30%, Arvonlisäveron, alkoholi, polttoaine, auto, ym verojen johdosta arviolta varmaan toinen 30%.
ts.
Irtisanottujen kohdalla taitaa tässä käydä nyt niin että nyt tolla 40% säästöllä menetetään noi 60% tulot tjsp. Ainakin ne pienee huomattavasti koska työttömyys korvaus ei ole läheskään palkan suuruinen jolloin joudutaan maksamaan ehkä myös sosiaaliavustuksia/etuuksia näille irtisanotuille joka lisää - merkkiä verotuloihin.
=>
Ja kaikki tämä johtaa vain kaikkien verokantojen kiristymiseen.
=>
Jossain vaihessa yksityisen puolen palkansaajien, ja yrittäjien mittarit tulevat täyteen ja kansa alkaa vaatia vastinetta rahoilleen eli maksamillen veroille.
=>
Nyt tää tilanne näyttä vaan mun mielestä siltä että suurella todennäköisyydellä ollaan päättäjien ja ns. normi kansalaisten näkökulmasta ns. törmäyskurssilla.
=>
Saas nähdä kuinka käy.

Viimeksi muokannut H_Nietu : 09.02.2012 09:56
Vastaa lainaten