Viestiketju: kerro mikä vituttaa
Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 06.02.2012, 17:24
Calmari Calmari ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.11.04
Sijainti: Suomen Texas, .
Viestit: 1.967
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja 0ltzi Näytä viesti
ei mua mutta kaveria. uudenkarhee honda meni korjaamolle ja sijais auto tilalle. noh nyt muija oli lähteny sijais autolla. tankannu diiselin sijasta bensaa ja koko paska laukes 50km päähän. onkoha kallis lysti ja meneekö vakuutuksen piikkiin?
Hondalle ei kelpaa :
e10 infosta "Honda
E10 soveltuu kaikkiin bensiinin suihkutusjärjestelmällä varustettuihin Honda-malleihin, jotka on valmistettu vuonna 1990 tai sen jälkeen.
Sitä vastoin esim uudempiin hiaceihin, hiluxeihin yms voi tankata ilmeisesti huoletta vaikka oliskin diesel:
Toyota
Uudet autot: Kaikissa Euroopan markkinoilla olevissa malleissa voidaan käyttää E10-polttoainetta.

Käytetyt autot: 1.1.1998 jälkeen valmistetuissa autoissa voidaan käyttää E10-polttoainetta seuraavin poikkeuksin:

# Avensis 2,0 VVT-i (1AZ-FSE), tuotantokuukausi: heinäkuu 2000 – lokakuu 2008
# Avensis 2,4 VVT-i (2AZ-FSE), tuotantokuukausi: kesäkuu 2003 – lokakuu 2008

Käytetyt autot: 1.1.1998 ennen valmistetuissa autoissa ei voida käyttää E10-polttoainetta. 98E soveltuu käytettäväksi näissä autoissa.

Perkule miu HJ vaatii ton mukaa 98E:tä ??