Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja bluevan
Hytikkapumppu ulosottoon ??
Mä en ymmärrä miksi se pitää laittaa vaihteiston taakse kun auraa käyttäessä tai vinssatessa ei tapahdu mitään jos joutuu kytkimen polkaiseen pohjaan.
Aiheuttaa vaan ylimääräistä vaihdekepin vatvomista.
|
Kommentissasi on kyllä pointti ja asia on varmasti näin tosioffaamisessa, jossa vinssiä tarvitaan useamminkin pahoissa paikoissa. Itselläni on lähinnä tarkoitus vetää vinsillä puunrunkoja lähemmäksi rankakärryä jolloin vaihde voi olla päällä ja jakolaatikko vapaalla, jolloin voimanulosotto edelleen pyörii.
Lumiauran nostossa sillä kieltämättä on pieni haitta kun levyä voi liikuttaa vain kun auto liikkuu ellei ala pelamaan jakolaatikon vaihdevivulla.
Tähän ratkaisuun olen lähinnä päätymässä sen takia, että pumpun pitäisi tuottaa tuollaiset minimi 30L/min. ja en haluaisi että se aina pyörii. Toimivaa ratkaisua hihnavälitteisenä moottorilta en ole missään nähnyt. Jos jollakin on esittää toimivaa ratkaisua niin olen kovasti kiinnostunut.
__________________
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
---- MutantRhino by
www.SirRai.com ----
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Kaikki mikä kannattaa tehdä kannattaa tehdä hyvin - mutta vasta huomenna...