Lainaus:
quote:Tuo vaneri pysyy ryhdissä myös lumen painon alla?
|
Juu, pysyy kunhan ei päästä kertymään yli 10cm vetistä lunta päälle. Se on kuitenkin huomioitavissa tekemällä esijännityksestä kovempi. Jälkeen päin sitä voi säätää kireämmälle laittamalla ohuet lisäpalat laidan sisäreunaa vasten nojaaviin kulmiin, joka pakottaa kaaren ylemmäs. Toi 5cm kaarevuus on riittänyt päivittäisessä käytössä olevaan autoon hyvin.
Lainaus:
quote:Pressu on sen verran paksua ja jännityksessä ettei "lepata/räpätä" ajoviimassa?
|
Ei ole lepattanut.
Ilmavirta menee siten, että hytin taakse tulee pieni alipaine ja perälaudan etupuolelle ylipainetta, siis ulkopuolelta katsottuna. Tämän näkee moottoritiellä 100:n vauhdissa, eli viimeinen puoli metriä alkaa painumaan hieman alaspäin ja etureunat nousevat puolen metrin matkalta hieman irti, ei kuitenkaan niin paljon, että se varsinaisesti lepattaisi tai että siitä pääsisi vettä sisään. Veden menoa voi kyllä estää ilman virtauskin, joka ohjaa edestä tulevat roiskeet sen lavan etureunan ohi. Pressua voi kiristää jälkeen päin sen reunaa kiertävän kuminauhan pituutta muuttamalla. Se nauha on kyllä hyvin venyvää materiaalia.
Itse pidän kuminauhan "löysät" siten, että etureunassa saakin olla vähän löysempää, mutta takaluukun kohdalla olisi sitten tiukempaa, niin se vetää peiton pituussuunnassa paremmin suoraksi. Pinnastaan nahkean kuminauhan löysät pysyy aika hyvin siellä minne ne siirtää. Pieni etureunan löysä on hyvä siinä mielessä, että kovempaa ajaessa siitä syntyy tuuletusreitti (takaluukun saumat on toisessa päässä). Tällä saa peiton alle kertyneen kosteuden tuuletettua paremmin pois - kyllä sinne tulee kuuraa talven lauhtuvien kelien aikaan ja lorahtaa joskus vettä tai lunta peittoa avatessa kuitenkin. Ihan hyvin on alapuoli kuivunut.