Näytä yksittäinen viesti
  #4  
Vanha 28.01.2012, 16:26
jyrze:n Avatar
jyrze jyrze ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 11.06.08
Sijainti: pori
Viestit: 583
Unhappy

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L Näytä viesti
Niinno, on siellä laatikossa kyllä nopeusanturi laatikkoa varten. Periaatteessa kannattaisi mitata myös TPS anturi, vaikka ihmetyttää miksi se olisi itseensä ottanut. Toisaalta ei sen TCM:nkään pitäisi miksikään mennä.

Ettei olisi vahingossa joku liitin irronnut NSS:ää rempatessa? Sit tietysti voisi vielä testata +12v syötöillä solenoidit että ne varmasti toimii.. ei auta älyboksin toiminta jos soleidit paskana. Älyboksi kun on irti niin noi 1, 3 ja OD:han kytkeytyy mekaanisesti eikä sähköllä, jos en ihan väärin muista. Silloin ei siis vielä selviä onko solenoidit kunnossa. Vaan mikäpä ne solenoiditkaan olisi parissa viikossa rikkonut..

Toisella TCM kokeiltu (kiitos vaan NORT!), eikä vaikutusta.


Eli siinä ei vikaa, sitten tuo TPS anturi.
http://autorepair.about.com/library/faqs/bl232i.htm?p=1

Näillä ohjeilla menen takaisin verstaalle. katotaan ny kui käy, olis pitäny tehdä muutakin englannin tunneilla kun räkiä kattoon
Vastaa lainaten