Viestiketju: nissan king cap topic
Näytä yksittäinen viesti
  #1  
Vanha 24.01.2012, 17:19
tonikki tonikki ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 17.09.11
Sijainti: Kajaani
Viestit: 436
Perusasetus

Jotenkin tuossa laatikossa on ilmeisesti mahdollista laittaa 5 tai pakki ja sitten 1 tai 2 vaihde yhtä aikaa päälle. 3, 4, 5 ja R vaihteet oli täysin hukassa kun tuo vitonen oli jäänyt silmään. (ilmeisemmin vitonen oli päällä, renkaan pyörimisnopeudesta päätellen)
Eli siis 5 vaihde oli jatkuvasti päällä kun vaihteisto oli vapaalla, ja kytkettäessä 1 tai 2 päälle vaihteisto meni täysin jumiin.
Epäilen että 5 ja pakkivaihteen tanko oli liikkunut koppaa asentaessa. Pakkivalon kytkimen reiästä sai meisselillä vääntämällä sen vapaalle.

En muista näkyikö vaihdekepin reiästä booreja.

En suosittele ehkä ajamaan tuommosella lootalla joka tuntuu olevan osaksi jumissa. Joku paikka sieltä laukeaa mitä luultavimmin jossain vaiheessa.
Veikkaatko että akseli ei ole suora kun pykälittäin pyörii, vai mitä tarkoitat? Luulis sen akselin linjauksen sopivan uudenkin laakerin kanssa siihen mikäli akseli on suora, kun niin se uutenakin siinä on ollut timmin laakerin kanssa.
Itse käyttäisin varmuuden vuoksi vielä auki sen laatikon, vaikka siinä oma hommansa onkin ährätä se takaisin paikalleen. Mut pienempi työ kuin se että hajotat laatikon ja joudut ostamaan uuden tilalle ja kuitenkin asentamaan sen.


Viimeksi muokannut tonikki : 24.01.2012 17:21
Vastaa lainaten