Viestiketju: kerro mikä vituttaa
Näytä yksittäinen viesti
  #12  
Vanha 15.01.2012, 23:31
mäksä:n Avatar
mäksä mäksä ei ole kirjautuneena
Mestari
 
Rekisteröitynyt: 21.05.09
Sijainti: nakkila
Viestit: 4.925
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja BJ-40/76 Näytä viesti
Vaikka kuinka on halpaa? niin tuo suutin on niin halpa, että kannattaa uusia aika-ajoin!
Ja säätää ilmamäärä! (ja painekkin saisi olla oikea, kuluneella pumpulla ei jaksa välttämättä nostaa tarvittavaan)

Omat ongelmat rajoittuu suurimmaksi osaksi oilon junioriin, mutta kun 2000 litraa kesti 4 viikkoa, niin tuli pikkasen "opiskeltua" tuota optimointia.

Siis: uusi pumppu, uusi OIKEA suutin (löytyy useita erillaisia, siis eri kulmassa ja läpäisyllä)
tarkista paine, säädä ilmamäärä
(yksinkertaisimillaan googgelin ohjeiden mukaan, eikä ammattilaisen mittauskäynti ole halvimmillaan kuin muutaman kuukauden säästön, hinta normaali PÖ hinnoilla! toki nuohouksen tarve voi vähetä paljon.)

ja nuohouksessa voi säästää/tienata paljon! esim. 1/2 tuntia työtä ja 10% säästöä pö:n kulutuksessa?

-> suuruusluokkaa 150 e rahaa, tunti pari omaa työtä, ja pö:n kututus vois tippua paljon, tyydyttävä tulos 15%!

normi omakotitalo:

ja kun et kajoa tuon ilmamäärän säätöön, niin tuo nuohousx2 ja uusi suutin joka syksy, omaa työtä 1 tunti ja n. 10e/vuosi. Pumppu maksaa muutaman kympin, ja kestää vähintään 5-10v.
ja tyydyttävä säästö pö:ssä 15%, ja pelko kylmistä herätyksistä paljon pienempi (samoin jäätymisvauriot jää tulematta/pienempiä)

kyllä suuttimen aina vaihdan ajallaan ja ehkä hiukan liiankin tiuhaan..
nyt vaan oli jostain ihme syystä mennyt tukkoon...