Viestiketju: hj-60 käynnistys vika
Näytä yksittäinen viesti
  #14  
Vanha 09.01.2012, 12:40
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.242
Perusasetus

Ja poista HETI tuo 12 V viritys. Se akku jolta tuo on otettu kuolee täysin ihan muutamassa kuukaudessa.

Laita myöskin nuo akut vaikka jo ensi yöksi 12 voltin lataukseen rinnan kytkettynä. Eli kaikki akun kengät irti ja Startti kaapeleilla plussat yhteen, ja miinukset yhteen. Ja laturiin.

Syy. Koska vain toista akkua on kuormitettu niin se jää joka hehkutuksen jälkeen aina hieman vajaammaksi kuin toinen. Tämä on näitä 24 V systeemin erikoisuuksia jotka aika moni(minä mukaan luettuna) on joutunut opettelemaan ihan lompakon kautta.

Eikä niitä hehkuja tarvi vaihtaa jos haluat sillä nappihehkulla pelata ja jos ne hehkut on vielä ehjät.

Osta mielummin sieltä sähköliikkeestä kunnollinen solenoidi niille hehkuille, eli joko telinnostajan, tai startti solenoidi. Sillä saa virran kestoa riittävästi jolloin ei pääse käymään niin että joko se nappula tms. rele hitsaa kiinni ja hehkut jää päälle.

Ja tuolla asennelmalla ne on sitten 4-7 sekuntin hehkut.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten