Näytä yksittäinen viesti
  #41  
Vanha 20.12.2011, 17:57
k.j:n Avatar
k.j k.j ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 23.10.05
Sijainti: Turusta +300 km
Viestit: 1.076
Perusasetus

Muista nyt sitten laittaa se pokkaus oikeinpäin

Kun se kura valuu sisäpuolelta, niin sisemmän pellin reuna olisi ns.alaspäin. ainakin kun kaaria vaihtelee.

ja uudesti tuleva ruoste ei tule muuten ulkoa/päälipinnasta vaan jostain syystä sieltä piilosta.

Maalaat saumat ihan sama millä kunhan ei ole "filleriä" koska se vetää kosteutta puoleensa kuin pesusieni. Panssari peltikattomaali vaikka.

Oikeaa koritöhnää ei silikonia tms... saumaan,SEn jälkeen jokin massa ruiskulla tai pensselillä.

Ulkopuolelta puhdistat erittäin hyvin , jos mahdollista koritinaa/messinkiä juotos saumaan , tulee vesitiivis.

Pellille!!!! Niin se musta lokasuoja , se tehtaalta suojamaali ( vesiväri),missä ei mitään ominaisuuksia,muuta kuin ruostuttuva.LÄhtee ihan vaikka 400 kuivapaperilla kun muutaman kerran tönäsee.

Sitten happoväri tms, missä ruosteenesto ominaisuudet, sen päälle 2k-pohjamaali ,jonka voi kitata jne.. sen päälle pohjamaali ja sitten eriste ( sealer ) ja pinta + lakka..

Tai sitten vedät ulkopuolelle ihan pellille ,kittiä jonka sitten pohjustat oikein ja sitten pinta.

Vaikea asia kertoa sanallisesti ja tekotapoja on monia,

Vanhojen maalien päälle kittaus ok jos reunat hiottu loiviksi , 1k pohjamaalit ei yleensä sovi kittaukseen , siis jos tekee ensin pohjamaalauksen ( paukkupullolla ) ja yrittää kitata , kiehuu yhtä hyvin kuin perunakattila.

Ai mistäkö tiedän,, no joskus harjoitellut ,jopa paperit saanut ko.hommaan

Ja kaikki mitkä hitsaat muista suojata molemmilta puolilta ,kun tekee kunnolla ,muuten parinvuoden päästä kukkii samallalailla kuin leskenlehdet keväisin
Vastaa lainaten