Viestiketju: Offi-sprintti
Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 29.11.2011, 18:19
Byrocrat Byrocrat ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.04.06
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 3.194
Smile

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sumpe Näytä viesti
Toi on tapana ns,oikeissa sprintti kisoissa.On aikaa vievää jos autoja on vaikka 30kpl.Mut jos jätetään akk,n alaisten kilpailuiden tyypillinen turha odottelu ja muu saisse pois ni kaippa niitä kierroksia vois enemmänkin olla.
Tulitko laskeneeksi kauanko yhteen lähtöön (30 autoa) menee jos lähtöväli on 30 sekunttia Ota ne "saisselasit" päästä ja laske uudelleen onko liiaksi aikaavievää. Eikä missään kait ole sanottu etteikö kierroksia voisi ajaa enempää kuin yksi, niissä "oikeissakin" sprinteissä ajetaan monesti pari-kolme kierrosta riippuen radan pituudesta ja tietty myös siitä että onko mahdollista rakentaa "ympyrä". Lyhyillä radoilla useampia kuin pitkillä. Se odottelu johon viittaat johtuu yleensä siitä, että tulokset ekalta kiekalta pitää ensin olla selvillä jos halutaan toinen ajaa käänteisessä paremmuusjärjestyksessä.
Riippuen sitten siitä kuinka kauan järjestäjät siellä kisapaikalla haluavat viettää aikaansa niin mikäänhän ei sinänsä estä ajamasta useampiakin lähtöjä jolloin voittajan ratkaisee, joko nopein yhden lähdön aika tai nopein yhteenlaskettu aika (- 1 lähtö tms)
Vastaa lainaten