Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 18.11.2011, 18:54
Sten:n Avatar
Sten Sten ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 13.08.05
Sijainti: Kovjoki, Finland.
Viestit: 544
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja BJ-40/76 Näytä viesti
Jos jätät lattialämmityksen pois, niin tulet taatusti katumaan?

Vaikkka et raski laittaa suositusten mukaista tehoa, niin pistä ainakin
jonkin verraa. jos verkko on 150mm jaolla niin siedettävä saattas olla kaapelijako 300mm, toki silläkin tuota tehoa saa aika paljon.

Ja kun olet raudoittanut ja sitonut lämmityskaapelin lattiaan, niin piirrä ruutupaperille tuo lattian raudoitusverkko (ruutu=verkkoruutu) ja mitoita 1cm tarkkuudella seinistä ja digikuvaa vielä varmistukseksi
-> helpottaa tulevaisuudessa lattian poraamista.

Itse pistin lämmityskaapelin 300 mm jaolla autokatokseen, ja ihan vaan sitä varten, että kun talvella tulee lauhat kelit, niin yhden yön lämmityksellä saa kaikki jääkamit pois lattiasta
Ja niille jotka nyt laskevat sulatukselle hintaa, niin se maksaa vajaa 2 euroa/yö/kerta (2 kw x 10 tuntia)
Sanon sitä samaa! Laitoin sähkökaapelit 3 kpl vierekkäin jos joku palaa niin 2 jatkaa. Pidän sen päällä koko talven 3-7 ast. ja eikä paljon maksaa. noin 8x10 m ja 4 m korkea maksaa noin 200€ talvella pitää nollan yläpuolella.
Vastaa lainaten