Viestiketju: kierteen korjausta
Näytä yksittäinen viesti
  #6  
Vanha 12.11.2011, 23:58
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.326
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MAKE- Näytä viesti
Eikö helicoilin tappi mee poraamattakin korjattavaan reikään?
Ensiks porataan vanhat kierteet pois, sitten vedetään helicoil-tapilla kierre. Sitten kierretään helicoil paikoilleen, ja katkaistaan (tarvittaessa) kierteen "häntä" pois. Recoil on samanlainen, langasta väännetty irtokierre. Joskus on töissä helicoil-tappeja eksyny normi kierre tappien sekaan. Sitten on ihmetelty, miks siinä lukee M10, vaikka tappi on oikeasti M12x1.5.

Jos käyttää putki mallista irtokierrettä, esim time-sert, niin homma on vähän erilainen. Ensin sama poraaminen ja kierteen teko kuin edellä. Mutta kierre-holkki väännetään kiinni manklaus tapilla. Tappiin on syytä laittaa öljyä, ettei se leikkaa kiinni, ja holkki muokkaantuu/lukittuu paikoilleen.

Onko kansi/kannet alua vai valua? Jos laittaa koko pannun ketjun nokkaan, ja ottaa koneen korvakkeet irti, niin paljonko konetta voi nostaa ylöspäin? Saisko tarpeeksi tilaa kunnon helicoil/recoil/times-sert käsittelyyn? Ja turhaa niitä tuumia pakosti viljelee, jos metriset kierteet hoitaa homman.
Vastaa lainaten