Näytä yksittäinen viesti
  #30  
Vanha 11.11.2011, 22:48
RIPAX RIPAX ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 24.04.09
Sijainti: vihti
Viestit: 2.251
Perusasetus

???


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Ei se nyt oikein noinkaan mene. Muutoskatsastusvaatimus menee otekokojen mukaan. Jos ei oo otteella, ja jos vaikka mallisarjasta löytyis mitä, ei ne hyödytä jos ne ei lue otteella. Eli oikeinpäin oli menossa mutta meni lopulta väärin. Kyseessä lienee sivik, jonka otteessa lukenut 155R13 ja alla 195/50R15?

Kaikesta tästä huomaatte varmaan jokainen kuinka onnetonta Trafin kouluttaminen ja tiedottaminen on. Normi määräaikaiskatsastuksia suorittavalle miehelle riittää yks päivä vuodessa jotain yleislöpinää sisältävän täydennyspäivällä istuminen, ei kokeita ei mitään. Tämä siis sen jälkeen kun on joskus ajat sitten käynyt 2 viikon koulutuksen aiheeseen ja läpäissyt silloiset tentit. 80-90-luvulla alalle tulleet eivät ole näitäkään käyneet. Tietysti työpaikalla pitäisi olla sisäinen laadunvalvonta ja koulutus omien palaverien kautta, mutta taso humppaa luvattoman paljon.
En mä nyt ihan tajunnu. Kun konttorilta löytyy tieto et on saanu R14 ni eihän tarvinu muutos katsastusta vaikka 195/50 R15 alla? Eli kuka/mikä teki väärin? Ei kuitenkaan vaatinu muutosta,olisko pitäny vaatia? Miks 185/60 R14 ei näy otteessa vaik on "alkuperäiskoko" Olisko mun pitäny toimittaa se tieto isommasta renkaasta vaikka konttorilla oli se? Eikö R15 rengasta olis saanu laittaa ensinkään? Tähän mäkin oikeestaan viittasin sillä et loppujen lopuksi oikeaa vastausta ei saa mistään kun joka konttorilla tulee eritarinat ja kun Trafista sitten kysytään taas muuttuu. Se mikä hyväksytään vuosi katsastuksessa nyt ei välttämättä mee läpi ens vuonna. Suurin vaikeus asiakkaalla on se et mihinkään ei voi luottaa,tiukan paikan tullen asia pitää varmistaa Trafista ja sinne ei pääse puhelimitse noin vaan joten ylimäärästä juoksua tulee,en ole konttorilla kuullut otettavan vastuuta vääristä neuvoista eikä ylimääräisestä vaivasta.
Vastaa lainaten