Viestiketju: Aprillia
Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 01.04.2004, 13:06
Wille Wille ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 24.09.01
Sijainti: Finland.
Viestit: 234
Perusasetus

http://www.mtv3.fi/urheilu/uutiset.s...lkaisut/211969

Bahrainin uuden F1-radan asvaltti on lohkeillut niin pahoin viikonloppuna ajettavan F1-kisan alla, että kisajärjestäjät päätyivät torstaiaamuna 1. huhtikuuta repimään asvaltin kokonaan pois radalta.

Viikonlopun GP-kilpailu viedään kuitenkin läpi normaalisti. Kisa ajetaan asvaltin sijaan hiekkapäällysteisellä radalla.
- Asvaltin poistaminen ei estä kisan ajamista, sillä ratamme alustana on tukeva hiekkapohja, Bahrainista kerrottiin.

Muutoksen uskotaan suosivan Kimi Räikköstä, sillä suomalaiskuskit ovat tunnetusti parhaimmillaan soralla. Räikkösen tiedetäänkin jo kyselleen rallikuski Marcus Grönholmilta vinkkejä soralla ajamisesta. Lisäksi McLaren-tallin rengastoimittajalla Michelinillä on WRC-rallien puolelta paljon kokemusta renkaiden tekemisestä hiekka-alustalle.

- Aikaisemmin Bahrainin hiekkaisuus hieman arvelutti meitä, koska hiekkaa olisi saattanut olla osalla radasta. Nyt se ei kuitenkaan enää haittaa, kun koko rata koostuu hiekasta, Michelinin moottoriurheilujohtajan etunimikaima Pierre von Aprilli sanoi.



--
wille
Vastaa lainaten