Viestiketju: saunalautta ideointia.
Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 27.10.2011, 20:05
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Pari asiaa ulkomuistista/omia mielipiteitä:


Veneen valmistamien omaan käyttöön (käytännössä: siis kyytiin ei oteta ketään korvausta vastaan, eikä venettä myydä ennenkä ? vuoden käytön jälkeen)

Ponttoonien koko:
Mitoita ponttoonitniin isoksi, että ne ui maksimissaan puolessa syvyydessä.
Jos pottoonin kantavuudesta käytetään reilusti yli puolet, niin kaatumisherkkyys kasvaa,sillä kallistuessaan ponttooni uppoaa, ja kun painopiste siirtyy uponneen ponttoonin suuntaan niin kaatuu yllättävän herkästi.

Jäykkyys:
Mieti sauna tms jäykisteeksi, sillä lauttaa vaikea/kallis jäykistää, ja jos joustaa ponttoonien kesken, niin repii kaikki irti.

Nopeus:
Luommoisen saunalautan nopeus kannattaa jättää pieneksi, tuommonen 10 km/h
siis noin 5 solmua saavutetaan pienellä koneella, tuolla 20 prutkulla kulkee varmaan tuommonen 2 kpl 70cm ponnttonia, 6 metiä pitkä,noin 2300 kg juuri tuota 5 solmua, eikä tarvi varmaan edes huudattaa täysillä?
tuo 2300 kg 50% uppoumalla.

Veneen pakolliset varusteet:

Ehdottoman pakolliset: Sammutin, sopivat pelastusliivit kaikille,rekisteröinti jos yli 5,5 metriä pitkä tai yli 20 hv kone, ohjaus ja hallintalaitteet sijoitettuna siten että kuljettaja näkee "ympäriinsä"

Puolipakolliset, voivat olla vapaaehtoisia joissain tapauksissa, mutta kannattaa hankkia: Kulkuvalot (määrä/laatu riippuu pituudesta, mutta 12m asti yht.noin 50e), Äänimerkki ("sumutorvi", alkaen polkupyörän kumipallolla oleva torvikin käy pikkuveneelle), kompassi, meri/järvi kartta vesialueesta, missä liikutaan,Taskulamppu/valonheitin, sammutuspeite, käymäläjätteille säiliö(ei saa päästää vesistöön, esim. asuntovaunun kemiallinen portapotti), kiinteille jätteille kiinteä roskis(musta muovisankko roskapussilla vuorattun/ ruuvattuna teranssiin tms), ja jos yöpymiseen sopia tiloja niin niiden palovaroitin,mela ja ankkuri.

Ja terveellä maalaisjärjellä pärjää pitkälle, sillä esim.veneessä saunan savupiippu ei voi olla siten että kuljettaja polttaa siihen itsensä, aluksessa pitää olla kiinnitys pisteet laituriin kiinnitystä varten (ja pari-kolme fenderiä/Laiturisuojaa jne.
Ja sitten se oikeudessa raskauttavin asia: aluksen päällikkö on vastuussa kaikesta!, toki tuota laajennetaan käytännössä koskemaan omistajaa/rakentajaa.
Ylläolevilla varusteilla oleva alus on suhteellisen turvassa "kelluvan laiturin" leimalta.

Huomioon otettavia:

Mikäli aluksessa on kiinteitä 230v tai nestekaasu laitteita, niin ne on ammattilaisten heiniä... Lue rivien välistä: akkulaturit, kahvinkeittimet yms ovat "irtonaisia", yhden tulkinnan mukaan sopiva paikka saa olla, ja jopa narulla tms kiinni mutta ei ruuveilla eikä nippusiteillä. sama koskee nestekaasulaitteita.

Ja kaikkien rakenteiden ja varusteiden täytyy olla sellaisia, että ne ei aiheuta vaaraa.

Tuossa ulkomuistista tärkeimmät, Huvivenedirektiivi yms. löytyy paljon muuta.

Ja tuon "kelluvan laiturin" määritelmää kannattaa välttää viimmeiseen asti, nimittäin jos k.o kelluva laituri on edes joskus ollut kiinteästi laiturissa, niin silloin sen vene/alus status on vaarassa. asiasta on käyty suomessa oikeutta pitkälle, ja siinä saunalautta oli muistaakseni alunperin viemäröity maihin. vaikka tuo kelluva laituri oli tuon jälkeen todistettavasti alus, niin omistaja hävisi jutun(rakennusvalvontaa? vasten), siis ei saanut pitää k.o keksintöä omassa laiturissaan, koska rakennuslupaa ei oltu haettu, eikä varmaan myönnetäkkään

p.s jo suunnitteluvaiheessa mieti, miten meinaat saada sen veteen ja ylös
Vastaa lainaten