Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 19.10.2011, 09:27
Jare:n Avatar
Jare Jare ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Loppi, Finland.
Viestit: 8.488
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Calmari Näytä viesti
Rattimies pärjää näköjää vähä pienemmälläkii budjetilla :-)
Noh, oli vähä onneakin matkassa noiden murros rikkoutumisien kanssa, mut onhan tuota kokemustakin jo tainnu tulla......kuitenki 1991 tuli offiautoilla ajaminen aloitettua

Mutta pienikin budjetti äkkiä nousee, kun kisareissulla karkeesti laskin tämänkin auton hintaa, niin aika äkkiä pääs jo 3000€ kuluihin, vaikka piti olla niiii halpa lelu, mut renkaat, lukkoakselit, hi-steer varret, uus pakoputkisto, kaikki uudet öljyt, auton ostohinta, niin oliki jo reipas 3tonnia heti kasassa, eikä siinä ole vielä laskettu mitään yleisiä kuluja, kuten rälläkän kiekot, maalit, raudat, hitsaus tarvikkeet, tallin lämmitys ym ym. Eli kyl sitä rahaa vaan helposti saa meneen, vaikka kuinka koittais pihistellä......ja sit taas toisaalta vois olla aika mahdoton tehtävä myydä toi auto esim. 3500€ hinnalla jollekkin, jotta sais omansa pois ja pikkusen rahaa seuraavaan rojektiin



Nooh nyt ihan seuraavaks kuitenki apparin lasin vaihto+takaluukun yläaukkoon joku pressu, ettei menis heti lunta täyteen, kun eiköhän se perkeleen lumisade kohta jo ala Pitäs kans kokeilla jospa se oven pintapelti sen verran oikenis, että lasi mahtuu siellä liikkumaan. Jos ei oikene, niin pitää vaihtaa nurkista yks "romu" ovi, mikä tallin nurkalta löyty.

Sit jossain vaiheessa availla sit etuvetarit, kun sieltä pesistähän meni kaikki helat ja tiivisteet muusiks ja se toinen napalukkokin on sellainen hätä viritys tällä hetkellä. Mut ensiks kuitenki noi "lasit" kuntoon, kun nyt jaksaa innostua.


Mut silti on vielä ihan avoimena auton tulevaisuus
Vastaa lainaten